Київ
Українська
Електронна комерція: вибір ніші, аналіз ринку та розробка сайту

Електронна комерція: вибір ніші, аналіз ринку та розробка сайту

Зміст статті:

 1. Вибір ніші та аналіз ринку
 2. Планування бізнесу та визначення бюджету
 3. Вибір платформи для інтернет-магазину
 4. Розробка та дизайн сайту
 5. Логістика та управління запасами
 6. Платіжні системи та безпека
 7. Маркетинг та просування
 8. Обслуговування клієнтів та зворотній зв'язок

Електронна комерція з кожним роком завойовує все більшу популярність у світі. У неї безліч переваг і більшість споживачів обирає зручний, комфортний і швидкий шопінг не виходячи з дому.

Присутність у мережі є ключовим фактором успіху для підприємця, адже це гарантовано розширить клієнтську базу та збільшить продажі. Онлайн-магазини відкривають безліч можливостей для реклами, маркетингу та залучення цільової аудиторії. Бізнес, який не використовує інтернет, ризикує відстати від конкурентів, втратити видимість на ринку, а отже знизити прибуток. 

Графік зростання електронної комерції. Електронна комерція за останні шість років

За даними дослідження 2023 року, електронна комерція продемонструвала зростання на 30% порівняно з минулим роком.

Вибір ніші та аналіз ринку

Значення вибору правильної ніші

Вибір ніші для інтернет-магазину - це складне і відповідальне рішення. Для того, щоб його прийняти, потрібно враховувати кілька факторів:

 1. Попит на ринку. Визначте які товари наразі популярні, наскільки велика конкуренція у кожному сегменті ринку. 
 2. Особисті інтереси та знання. Якщо ви зацікавлені та компетентні у тій сфері, в якій ви збираєтесь відкривати інтернет-магазин, тоді варто обрати саме її. Наприклад, якщо вам подобається гарно вдягатися і ви в курсі новинок та останніх модних тенденцій, можна зупинити свій вибір на онлайн-магазині жіночого, чоловічого та дитячого одягу. 
 3. Проаналізуйте конкуренцію. Вивчіть які компанії вже присутні у вашій ніші, дослідіть їхні стратегії. Подумайте як ви можете бути унікальними і чим виділятися серед інших. 

Методи аналізу ринку та конкурентів

Існує кілька методів аналізу ринку, які варто використовувати для збору інформації та прийняття стратегічних рішень:

 1. SWOT-аналіз. Визначення сильних і слабких сторін, можливостей та загроз для вашого бізнесу. 
 2. PESTLE-аналіз, який включає політичні, економічні, соціальні, технологічні, правові та екологічні аспекти, які впливають на ринок.
 3. Аналіз конкурентів. Вивчає стратегії конкурентів, їхні слабкі та сильні сторони. 
 4. Аналіз споживачіввизначає потреби і вподобання ЦА, їхню реакцію на товари чи послуги. 

Інструменти для дослідження попиту та інтересів цільової аудиторії

Цільова аудиторія  - це потенційні споживачі, які зацікавлені в товарі чи в послузі. Про ЦА потрібно зібрати якомога більше інформації. Для дослідження її інтересів будуть дієвими такі інструменти:

 1. Google Analytics. Тут містяться всі дані про споживачів, які зацікавлені певним товаром. 
 2. Аналіз соцмереж. Вивчення поведінки потенційних споживачів на таких платформах як Facebook, Instagram, Twitter для визначення попиту та тем, в яких зацікавлена аудиторія. 
 3. Опитування та інтерв'юдля збору даних про клієнтів. 
 4. Інструменти ключових слів для SEO. Використання таких інструментів як Google Analytics Keyword Planner або SEMrush для вивчення попиту на конкретні ключові слова. 

Планування бізнесу та визначення бюджету

Створення бізнес-плану: цілі, стратегії, прогнози продажів

Бізнес-план  - це важливий документ для вашого майбутнього онлайн-бізнесу, у якому варто визначити цілі, стратегії, прогнози продажів для чіткого напрямку розвитку бізнесу. Також потрібно визначити початковий бюджет, оцінити витрати на реєстрацію, розробку сайту та маркетинг, визначити ризики. 

Бізнес-план можна написати самостійно, відповідно з нуля безкоштовно, використати готовий шаблон або замовити його спеціалістам.

Визначення початкового бюджету та потреби в інвестиціях

Після визначення своєї ніші на ринку е-послуг, варто зрозуміти яку суму вам потрібно вкласти для запуску свого бізнесу. Слід підрахувати витрати на закупівлю товару, оренду приміщення, зарплати працівникам, реєстрацію, розробку сайту, маркетинг та логістику.

 Існує безліч варіантів для пошуку капіталу для вашого онлайн-магазину: особисті кошти, кредити від банків або залучення інвесторів. Їм можна представити свою ідею і запропонувати участь у бізнесі. Ще один варіант - це пошук партнерів. Разом з ними ви можете об'єднати свої кошти та зусилля. 

Вибір платформи для інтернет-магазину

Споживачі обирають прості і зручні інтернет-магазини, в яких легко робити шопінг. Якщо там зрозуміла навігація, швидкий пошук по сайту, якісний дизайн, безпечність та розмаїття способів оплати, то з великою вірогідністю потенційні клієнти звернуться саме для вас. 

Щоб обрати платформу для електронної комерції варто визначити потреби вашого бізнесу - вимоги, способи оплати і цільову аудиторію. 

Порівняння популярних електронних платформ (наприклад, Shopify, WooCommerce, Magento)

Існує багато платформ для створення інтернет-магазинів. Найпопулярніші з них:

 1. Shopify. Проста у використанні, має широкий набір функцій. Підходить початківцям або невеликим бізнесам. 
 2. WooCommerce (на базі WordPress). Ідеальне рішення для тих, хто хоче запустити гнучкий інтернет-магазин. Для цієї платформи існує також безліч платних розширень, які допоможуть покращити функціональність інтернет-магазину. 
 3. Magento. Потужна та масштабна платформа, яка підходить для великих інтернет-магазинів. 

Критерії вибору: ціна, функціональність, масштабованість

При виборі платформи для інтернет-магазину, слід враховувати такі аспекти:

 1. Ціна. Порівняйте вартість використання платформ, включаючи абонентську плату, комісії за транзакції тощо.
 2. Функціональність. Обрана платформа повинна надавати необхідний функціонал для вашого бізнесу (обробка замовлень, інвентаризація та аналітика).
 3. Масштабованість. Важливо, щоб із розвитком вашого бізнесу,  можна було масштабувати ваш сайт.

Розробка та дизайн сайту

На етапі розробки сайту  виконується створення та верстка дизайну головної і внутрішньої сторінок онлайн-магазину, робота з веб-програмуванням модулів і компонентів і наповнення сторінок магазину контентом. 

Значення юзабіліті та UX/UI дизайну

Юзабіліті та UX/UI дизайн - це про зручність, функціонал та естетичні враження користувачів від користування сайтом. 

Приклади UX (User Experience) дизайну можуть включати зручний інтерфейс онлайн-магазину, зрозумілу навігацію та швидкий доступ до необхідної інформації.

UI (User Interface) дизайн визначає зовнішній вигляд (анімацію, ілюстрації, шрифти, фотографії тощо) та легкість користування сайтом.

Основи створення атрактивного та зручного інтерфейсу

Привабливий та зручний інтерфейс - основа до залучення й утримання відвідувачів на вашому сайті. Важливо дотримуватись кількох принципів:

 1. Простота дизайну. Уникання зайвих складнощів та проста навігація. Чистий дизайн з легким доступом до інформації дозволяє користувачам швидко зорієнтуватися. 
 2. Атрактивний колір палітри. Вибір кольорів підкреслить привабливість бренду вашого інтернет-ресурсу. 
 3. Вдалий шрифт. Правильно підібраний шрифт забезпечить легку читабельність. 
 4. Зображення. Високоякісні та релевантні зображення поліпшать враження від сайту. 
 5. Інтуїтивна навігація потрібна, щоб забезпечити легкість використання. 

Важливість мобільної адаптації

Феномен "життя у смартфоні" призвів до необхідності адаптувати веб-сайти під мобільні версії. Мобільна адаптація є важливою для зручності користувачів, покращення SEO-показників, підвищення конверсії, конкурентоспроможності та ефективності рекламних кампаній. 

Логістика та управління запасами

Насамперед варто обміркувати де зберігати та як доставляти свій товар. Для цього потрібні управління запасами та чітка організація логістики. 

Перевезення і розподіл товарів включає у себе планування маршрутів, управління складами та співпрацю з перевізниками для оптимальних поставок.  

Щоб досягти ефективного управління запасами варто обміркувати доречне планування, закупівлю, зберігання і контроль за запасами товарів. 

Моделі виконання замовлень: самостійне виконання, дропшипінг, фулфілмент центри

В електронній комерції самостійне виконання замовлень включає у себе певну послідовність етапів, а саме: 

 1. Оператори виходять на зв'язок з покупцем для уточнення деталей.
 2. Перевірка наявності товару та оплата. 
 3. Замовлення передається на склад, де йде його опрацювання та виконання. 
 4. Комплектація та пакування товару. 
 5. Доставка замовлення. Вона може здійснюватися перевізником, але найчастіше у сучасних реаліях для цього використовують пошту. 
 6. Післяпродажний сервіс. Робота з поверненням та обміном замовлень та відгуки про товар. 

Щоб уникнути необхідності зберігання великого запасу товарів, а продавати зі складу постачальника, власники магазинів звертаються до дропшиперів. Таким чином магазин виступає посередником між виробником або оптовим покупцем і покупцем. 

Ще один спосіб делегувати повноваження із зберігання та обробки замовлень - фулфілмент. У нього, як і дропшипінгу, безліч переваг, найголовніше з яких - це полегшення роботи продавця та заощадження часу. 

Системи управління запасами та автоматизація процесів

Система управління запасами - це програмне забезпечення, яке дозволяє точно відстежувати наявність товарів, оптимізувати складські операції та підвищити ефективність бізнесу завдяки автоматизації процесів. Найпоширеніші інструменти, які допоможуть поліпшити управління запасами, - це штрих-коди та радіочастотна ідентифікація (RFID).

Платіжні системи та безпека

Платіжні системи  - це спосіб оплати послуг і товарів за допомогою банківської картки або електронних грошей. Найпоширеніші платіжні системи - це Visa і MasterCard.

Вибір платіжних шлюзів та методів оплати

Платіжні шлюзи  - це електронні системи, за допомогою яких власники інтернет-магазинів можуть приймати кошти з банківських карт. Шлюз можна обрати, проаналізувавши потреби та завдання вашого бізнесу та впевнившись, що в обраному типі є всі необхідні для вас компоненти. 

Забезпечення безпеки транзакцій та даних користувачів

Щоб убезпечити свої транзакції від кібершахрайства, слід дотримуватись певних кроків:

 1. Використовувати захищені платіжні шлюзи, які відповідають таким стандартам безпеки як PCI DSS.
 2. Шифрування даних. Використання SSL або TLS для шифрування даних між користувачем і вашим сервером під час передачі інформації. 
 3. Двофакторна автентифікація - це використання двох різних способів підтвердження (одноразові паролі або коди з мобільних пристроїв).
 4. Антифрод системи - спеціальні інструменти, які оцінюють онлайн-транзакції і виявляють підозрілі. 

Дані користувачів варто зашифровувати, застосовувати до них обмежений доступ та використовувати захищені сервери.

Маркетинг та просування

Запустити бізнес у мережі й очікувати на результати недостатньо, адже конкуренція на ринку онлайн-послуг дуже висока. Для цього варто подбати про його просування. 

Стратегії цифрового маркетингу: SEO, контент-маркетинг, соціальні медіа, email-маркетинг

Аби ваш онлайн-майданчик запрацював, варто виконати певний список завдань:

- оптимізувати SEO-налаштування сайту;

- налаштувати контекстну рекламу

- використувувати SMM рекламу (у соцмережах);

- користуватися email маркетингом (розсилки з інформацією про акції, знижки, нові колекції товарів); 

- співпрацювати з блогерами; 

- якщо у вашого товару велика конкуренція на ринку, додати його до прайс-агрегатора.

Важливість аналітики та моніторингу ефективності рекламних кампаній

Аналітика та моніторинг рекламних кампаній в e-commerce є важливими, оскільки завдяки цим інструментам інтернет-магазин може досягнути більшої відвідуваності та продажів і збільшити рентабельність свого бізнесу. Крім того, аналізування рекламних кампаній дозволяють відстежити їх ефективність та за потреби внести необхідні зміни та шукати можливості для покращення. 

Основні показники аналітики рекламних кампаній включають: 

- відстежування відвідувачів сайту; 

- конверсію (відсоток споживачів, які здійснили покупку на сайті);

- ROI - співвідношення прибутку та витрат на рекламу. 

Обслуговування клієнтів та зворотній зв'язок

Власник онлайн-бізнесу повинен подбати про високий рівень обслуговування клієнтів - швидку обробку замовлень та коректне спілкування. Крім того, слід створити клієнтську базу, куди вносити дані про покупців, які б допомагали поліпшити з ними взаємодію при майбутніх замовленнях. 

Для плідної роботи з клієнтами варто використовувати CRM (Customer Relationship Management) - це системи управління відносинами з клієнтами, які допомагають автоматизувати процес продажів, сформувати клієнтську базу  і побудувати правильну комунікацію. 

Зворотній зв'язок із клієнтами допомагає зрозуміти сильні і слабкі сторони бізнесу і, найголовніше, сприяє пошуку шляхів для покращення продукту чи послуги. 

Створення ефективної служби підтримки

Головне завдання служби підтримку - це взаємодія з клієнтами і побудова з ними гарних стосунків. Якщо до клієнта знайти персоналізований підхід і саме він у центрі вашої уваги, то він буде задоволений і повертатиметься до вас знову і знову. Отже, служба підтримки клієнтів має бути насамперед клієнтоорієнтованою. 

Для цього потрібно надавати кілька каналів комунікації (телефон, онлайн-чат, електронна пошта), мати клієнтську базу, де буде вказана не лише історія придбань клієнта, але й звідки він, якою мовою спілкується, які в нього потреби тощо. 

Збір та аналіз відгуків клієнтів для покращення сервісу

Важлива частина будь-якого бізнесу - це відгуки клієнтів. Аналіз фідбеків дозволяє покращувати сервіс, впроваджувати нові ідеї, розширювати асортимент та збільшувати продажі. Для отримання зворотного зв'язку можна використовувати онлайн-опитування, опитування по телефону, кнопку зворотнього зв'язку на сайті.

Почніть планувати свій електронний бізнес сьогодні! Ознайомтесь з нашими ресурсами для детальнішого аналізу.

Поділитись у соц. мережах
Відео відгуки про нас
technologia-group.com
Валентина Баштова
Директор з маркетингу
​idsmart.kz
Тімур Османов
Генеральний директор
​ak-cent.kz
Ольга Капітова
Куратор інтернет-проєктів
oschadbank.ua
Неля Руденко
Head of SMM
​apsgroup.kz
Максим Ізмайлов
Директор
satec.kz
Саят Каліков
Директор
​enrol.psi.kyiv.ua
Микита
Менеджер з комунікацій та маркетингу
Відгуки наших клієнтів
Чому ми досягаємо результатів?
Експертиза
Ми використовуємо перевірені інструменти для підвищення окупності рекламних інвестицій та прибутковості вашого бізнесу.
Оперативність
Всі ваші запити та дзвінки обробляються протягом двох робочих годин.
Постійна підтримка проекту
Численна команда фахівців забезпечує безперервну роботу проекту.
Прозорість процесів
Webmate працює на відкритих облікових записах, дозволяючи вам відстежувати проект в реальному часі.
WEBMATE У ЦИФРАХ
500+
клієнтів вже збільшили свій прибуток, працюючи з нами
3000+
рекламних кампаній налаштували наші спеціалісти
3+
років зі статусом  
Premier Google Partner
100+
дудл-відео вже підвищує обсяг продажів наших клієнтів
Наші сертифікати
изображение В штате Webmate работают 35 сертифицированных специалистов
картинка Сертифицированные специалисты по аналитике
сертифицированные специалисты gtm
сертифицированное агенство yandex директ
Наші клієнти
Надіслати заявку на попередній прорахунок
Loading...
Україна
Київ, ЖК "Галактика", вул. Є. Сверстюка, 6А,
секція А, 2 пов., офіс А7
WEBMATE У СОЦ МЕРЕЖАХ
Залишилися питання?
Задати питання спеціалісту
2023 © WebMate - Агенція інтернет-маркетингу